Jak wstawiać tabelki w prace licencjackie

Wstawianie tabel do tekstu w Wordzie

Jeszcze kilka lat temu zrobienie dobrej tabelki, którą można było wstawić do pracy licencjackiej czy magisterskiej było problemem. Najczęściej - trzeba było je rysować w jakimś programie graficznym. Nie każdy miał taki program, a także pozostawała druga kwestia wykorzystania takiego programu. Word to w tej chwili najprostszy i najlepszy program do pisania, z jego użyciem można zrobić i to bez problemu każdą potrzebną tabelkę. Na pasku zadań mamy aż dwie możliwości robienia tabelki - jest tam polecenie "tabela" i tam znajdziemy dalsze instrukcje do robienia tabelki.

Formatowanie tabel

Jest tam możliwość robienia z tabelką niemal wszystkiego po autoformatowanie oraz konwertowanie jej. Druga możliwość to wstawienie tabeli z hasła"wstaw" na pasku zadań, gdzie również jest możliwość zrobienia tabeli. Prace licencjackie wzbogacone o tabele na pewno są lepsze i ciekawsze niż te, które są samym ciągłym tekstem. Warto też tabele wypełnić kolorami, co również podczas używania Worda jest bardzo prostym zadaniem, a praca licencjacka będzie po prostu ładniejsza.

Aneks z tabelami

Bywa też tak, że tabele są wrzucone jako aneks do pracy - jest to dobra metoda, gdy tych tabel jest sporo i po prostu zdominowałyby pracę. Jednak jeśli robi się aneks to trzeba w odpowiednich miejscach wstawić odnośniki, gdzie znajduje się tabelka ilustrująca poruszane zagadnienie.

Zalety przedstawiania danych w ujeciu tabelarycznym

Tabela to obecnie jeden z najprostszych sposobów ilustrowania pracy, stosując tabelę z Worda można mieć pewność, że każdy poradzi sobie z jej wykonaniem. Tabela taka powinna być dostosowana stylem do całej pracy i w pracach licencjackich unika się wszelkiego rodzaju ozdobników.

Wiadomo, że tabela ma być ilustracją tekstu, treści, a nie nad nimi dominować. Czasami prace mają zbyt dużo takich graficznych ilustracji.